Os Indicados ao Creative Arts Emmy Awards 2018 foram revelados hoje, quinta-feira (12/07), junto dos indicados ao Primetime Emmy Awards 2018.

Por conta do vasto número de categorias, a Television Academy divide sua premiação em três noites. A principal é a única que tem transmissão ao vivo, sendo que o Creative Arts é dividido em duas noites de premiação.

Nelas são entregues, além das categorias de atores convidados, a grande maioria das categorias técnicas.

É no Creative Arts que as 22, 21 e 20 indicações de, respectivamente, “Game of Thrones“, “Westworld” e “The Handmaid’s Tale” fazem mais sentido.

O Creative Arts Emmy Awards 2018 acontecerá, em cerimônias fechadas, nas noites de 08 e 09 de Setembro, o final de semana anterior ao Primetime Emmy Awards 2018.

Confira a lista completa de indicados abaixo.

Os Indicados ao Creative Arts Emmy Awards 2018:

Documentário:

  • Melhor Especial Documental ou Não-Ficcional:

“Icarus” (Netflix)

“Jim & Andy: The Great Beyond – Featuring A Very Special, Contractually Obligated Mention Of Tony Clifton” (Netflix)

“Mister Rogers: It’s You I Like” (PBS)

“Spielberg” (HBO)

“The Zen Diaries Of Garry Shandling” (HBO)

  • Melhor Série Documental ou Não-Ficcional:

“American Masters” (PBS)

“Blue Planet II” (BBC America)

“The Defiant Ones” (HBO)

“The Fourth Estate” (Showtime)

“Wild Wild Country” (Netflix)

  • Melhor Série ou Especial Informacional:

“Anthony Bourdain: Parts Unknown” (CNN)

“Leah Remini: Scientology And The Aftermath” (A&E)

“My Next Guest Needs No Introduction With David Letterman” (Netflix)

“StarTalk With Neil deGrasse Tyson” (National Geographic)

“Vice” (HBO)

  • Mérito Excepcional em Documentário:

“City Of Ghosts” (A&E)

“Jane” (National Geographic)

“Strong Island” (Netflix)

“What Haunts Us” (Starz)

  • Melhor Direção para Documentário/Não-Ficcional:

Brett Morgen – “Jane” (National Geographic)

Bryan Fogel – “Icarus” (Netflix)

Chapman Way, Maclain Way – “Part 3,” “Wild Wild Country” (Netflix)

Judd Apatow – The Zen Diaries Of Garry Shandling (HBO)

Ken Burns, Lynn Novick – “Episode 8: The History Of The World (April 1969-May 1970),” “The Vietnam War” (PBS)

  • Melhor Roteiro para Programa Não-Ficcional:

Anthony Bourdain – “Southern Italy,” “Anthony Bourdain: Parts Unknown” (CNN)

Allen Hughes, Lasse Järvi, Doug Pray – “Episode 1,” “The Defiant Ones” (HBO)

Brett Morgen – “Jane” (National Geographic)

Bryan Fogel, Mark Monroe, Jon Bertain – “Icarus” (Netflix)

Geoffrey C. Ward – “Episode 8: The History Of The World (April 1969-May 1970),” “The Vietnam War” (PBS)

JoAnn Young – “Mister Rogers: It’s You I Like” (PBS)

Reality:

  • Apresentador de Reality ou Reality de Competição:

W. Kamau Bell – “United Shades Of America With W. Kamau Bell” (CNN)

Ellen DeGeneres – “Ellen’s Game Of Games” (NBC)

Heidi Klum, Tim Gunn – “Project Runway” (Lifetime)

Jane Lynch – “Hollywood Game Night” (NBC)

RuPaul – “RuPaul’s Drag Race” (VH1)

  • Melhor Programa de Reality Estruturado:

“Antiques Roadshow” (PBS)

“Fixer Upper” (HGTV)

“Lip Sync Battle” (Paramount Network)

“Queer Eye” (Netflix)

“Shark Tank” (ABC)

“Who Do You Think You Are?” (TLC)

  • Melhor Programa de Reality Não-Estruturado:

“Born This Way” (A&E)

“Deadliest Catch” (Discovery Channel)

“Intervention” (A&E)

“Naked And Afraid” (Discovery Channel)

“RuPaul’s Drag Race: Untucked” (VH1)

“United Shades Of America With W. Kamau Bell” (CNN)

  • Melhor Direção em Programa de Reality:

Alan Carter – “Live Top 11 Performances,” “The Voice” (NBC)

Ken Fuchs – “Episode 903,” “Shark Tank” (ABC)

Patrick McManus- “Daytona Beach Qualifiers,” “American Ninja Warrior” (NBC)

Bertram van Munster – “It’s Just A Million Dollars, No Pressure,” “The Amazing Race” (CBS)

Nick Murray – “10s Across The Board,” “RuPaul’s Drag Race” (VH1)

Formato Curto:

  • Melhor Série Cômica ou Dramática de Formato Curto:

“aka Wyatt Cenac” (TOPIC.com)

“An Emmy For Megan” (anemmyformegan.com)

“Grey’s Anatomy: B Team” (abc.go.com)

“James Corden’s Next James Corden” (CBS on Snapchat)

“The Walking Dead: Red Machete” (amc.com)

  • Melhor Ator em Série Cômica ou Dramática de Formato Curto:

James Corden – “James Corden’s Next James Corden” (CBS on Snapchat)

Alexis Denisof – “I Love Bekka & Lucy” (Stage13.com)

Melvin Jackson Jr. – “This Eddie Murphy Role Is Mine, Not Yours” (YouTube)

DeStorm Power – “Caught The Series” (YouTube)

Miles Tagtmeyer – “Broken” (Vimeo)

  • Melhor Atriz em Série Cômica ou Dramática de Formato Curto:

Megan Amram – “An Emmy For Megan” (anemmyformegan.com)

Lee Garlington – “Broken” (Vimeo)

Naomi Grossman – “Ctrl Alt Delete” (Facebook.com)

Diarra Kilpatrick – “American Koko” (abc.go.com)

Kelli O’Hara – “The Accidental Wolf” (theaccidentalwolf.com)

Christina Pickles – “Break A Hip” (Vimeo)

  • Melhor Série de Reality ou Não-Ficcional de Formato Curto:

“The Americans: The Final Season” (FX Networks)

“Anthony Bourdain: Explore Parts Unknown” (cnn.com)

“The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story: America’s Obsessions” (FX Networks)

“Jay Leno’s Garage” (nbc.com)

“Top Chef: Last Chance Kitchen” (bravotv.com)

  • Melhor Série de Variedade de Formato Curto:

“Between The Scenes – The Daily Show” (thedailyshow.com)

“Carpool Karaoke: The Series” (Apple Music)

“Creating Saturday Night Live” (nbc.com)

“Gay Of Thrones” (FunnyOrDie)

“Honest Trailers” (YouTube)

“The Tonight Show Starring Jimmy Fallon – Cover Room” (nbc.com)

Variedade:

  • Melhor Especial de Variedade (Ao Vivo):

“The 75th Annual Golden Globe Awards” (NBC)

“60th Annual Grammy Awards” (CBS)

“Jesus Christ Superstar Live In Concert” (NBC)

“Night Of Too Many Stars: America Unites For Autism Programs” (HBO)

“The Oscars” (ABC)

  • Melhor Especial de Variedade (Pré-Gravado):

“Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” (CBS)

“Carpool Karaoke Primetime Special 2018” (CBS)

“Dave Chappelle: Equanimity” (Netflix)

“Full Frontal With Samantha Bee Presents: The Great American* Puerto Rico (*It’s Complicated)” (TBS)

“Steve Martin & Martin Short: An Evening You Will Forget For The Rest Of Your Life” (Netflix)

  • Melhor Direção em um Especial de Variedade:

Michael Bonfiglio – “Jerry Seinfeld: Jerry Before Seinfeld” (Netflix)

Hamish Hamilton – “Super Bowl LII Halftime Show Estrelando Justin Timberlake” (NBC)

Stan Lathan – “Dave Chappelle: Equanimity” (Netflix)

Marcus Raboy – “Steve Martin & Martin Short: An Evening You Will Forget For The Rest Of Your Life” (Netflix)

Glenn Weiss – “The Oscars” (ABC)

  • Melhor Roteiro para um Especial de Variedade:

“Full Frontal With Samantha Bee Presents: The Great American* Puerto Rico (*It’s Complicated)” (TBS)

Steve Martin, Martin Short – “Steve Martin & Martin Short: An Evening You Will Forget For The Rest Of Your Life” (Netflix)

John Mulaney – “John Mulaney: Kid Gorgeous At Radio City” (Netflix)

Patton Oswalt – “Patton Oswalt: Annihilation” (Netflix)

Michelle Wolf – “Michelle Wolf: Nice Lady” (HBO)

Animação:

  • Melhor Programa Animado:

“Baymax Returns” (“Big Hero 6: The Series”) (Disney XD)

“Bob’s Burgers” – “V For Valentine-detta” (FOX)

“Rick And Morty” “Pickle Rick” (Adult Swim)

“Os Simpsons” – “Gone Boy” (FOX)

“South Park” – “Put It Down” (Comedy Central)

  • Melhor Programa Animado – Formato Curto:

“Frango Robô” – “Freshly Baked: The Robot Chicken Santa Claus Pot Cookie Freakout Special: Special Edition” (Adult Swim)

“Hora de Aventura” – “Anel de Fogo” (Cartoon Network)

“Os Jovens Titãs em Ação” – “The Self-Indulgent 200th Episode Spectacular! Pt. 1 e Pt. 2” (Cartoon Network)

“Steven Universo” – “Lua Selva” (Cartoon Network)

“Ursos sem Curso” – “Furacão Hal” (Cartoon Network)

Programação Infantil:

  • Melhor Programa Infantil:

“Alexa & Katie” (Netflix)

“Fuller House” (Netflix)

“The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special” (HBO)

“A Series Of Unfortunate Events” (Netflix)

“Star Wars Rebels” (Disney XD)

Mídia Interativa:

  • Melhor Programa Interativo:

“The Daily Show With Trevor Noah” (Comedy Central)

“Full Frontal With Samantha Bee” (TBS)

“Last Week Tonight With John Oliver” (HBO)

“The Late Late Show With James Corden” (CBS)

“Saturday Night Live” (NBC)

  • Melhor Programa Interativo Original:

“Back To The Moon” (Google Spotlight Stories App)

“Blade Runner 2049: Memory Lab” (Oculus)

“Coco VR” (Oculus)

“NASA JPL: Cassini’s Grand Finale” (YouTube)

“Spider-Man Homecoming VR Experience” (PlayStation VR App)

  • Melhor Conquista Criativa em Mídia Interativa em Série Narrativa:

“Mr. Robot” – “Ecoin” (USA)

“Rick And Morty” – “Virtual Rick-ality” (Adult Swim)

“Silicon Valley” – “Interactive World: Not Hotdog, VR & Twitter-Powered Pizza Drones” (HBO)

“13 Reasons Why” – “Talk To The Reasons” (Netflix)

“Westworld” – “Chaos Takes Control Interactive Experience” (HBO)

  • Melhor Conquista Criativa em Mídia Interativa em Programa Não-Narrativo:

“CONAN Without Borders” (TBS)

“The Oscars” – “All Access” (ABC)

“RuPaul’s Drag Race” – “Season 10 RuVeal” (VH1)

“Watch What Happens Live! With Andy Cohen” (Bravo)

Design de Títulos:

Melhor Design de Títulos Iniciais:

“The Alienist” (TNT)

“Altered Carbon” (Netflix)

“Counterpart” (Starz)

“GLOW” (Netflix)

“Westworld” (HBO)

Música:

  • Melhor Composição Musical para Série (Score Dramático Original):

Ramin Djawadi – “Game Of Thrones” – “The Dragon And The Wolf” (HBO)

Sean Callery – “Marvel’s Jessica Jones” – “AKA Playland” (Netflix)

Mark Isham, Cindy O’Connor, Michael D. Simon – “Once Upon A Time” – “Leaving Storybrooke” (ABC)

W.G. Snuffy Walden, A. Patrick Rose – “SEAL Team” – “Pattern Of Life” (CBS)

Kevin Kiner – “Star Wars Rebels” – “Family Reunion – And Farewell” (Disney XD)

Ramin Djawadi – “Westworld” – “Akane No Mai” (HBO)

  • Melhor Composição para Série Limitada, Filme ou Especial:

Mychael Danna, Jeff Danna – “Alias Grace” – “Part 1” (Netflix)

Harry Gregson-Williams – “The Commuter” (“Philip K. Dick’s Electric Dreams”)(Prime Video)

Cristobal Tapia De Veer – “Crazy Diamond” (“Philip K. Dick’s Electric Dreams”)(Prime Video)

Carlos Rafael Rivera – “Godless” – “Homecoming” (Netflix)

Cyril Aufort – “March Of The Penguins 2: The Next Step” (Hulu)

Daniel Pemberton – “Black Mirror: USS Callister” (Netflix)

  • Melhor Direção Musical:

Bruno Mars – “Bruno Mars: 24K Magic Live At The Apollo” (CBS)

Davey Johnstone – “Elton John: I’m Still Standing – A Grammy Salute” (CBS)

Harold Wheeler – “The Oscars” (ABC)

Adam Wayne Blackstone – “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” (NBC)

Gregg Field – “Tony Bennett: The Library Of Congress Gershwin Prize For Popular Song” (PBS)

  • Outstanding Original Music And Lyrics

“Big Mouth” – “Am I Gay?” / Título da Canção: “Totally Gay” (Netflix)

“A Christmas Story Live!” – Título da Canção: “In The Market For A Miracle” (FOX)

“The Good Fight” – “Day 450” – Título da Canção: “High Crimes And Misdemeanors” (CBS/CBS All Access)

“If You’re Not In The Obit, Eat Breakfast” – Título da Canção: “Just Getting Started” (HBO)

“Saturday Night Live” – “Apresentador: Chance The Rapper” – Título da Canção: “Come Back Barack” (NBC)

“Steve Martin & Martin Short: An Evening You Will Forget For The Rest Of Your Life” – Título da Canção: “The Buddy Song” (Netflix)

  • Melhor Música Tema de Títulos Original:

“Godless” (Netflix)

“The Last Tycoon” (Prime Video)

“Marvel’s The Defenders” (Netflix)

“The Putin Interviews” (Showtime)

“Somebody Feed Phil” (Netflix)

“The Tick” (Prime Video)

  • Melhor Supervisão de Música:

“Atlanta” – “Alligator Man” (FX Networks)

“The Marvelous Mrs. Maisel” – “Pilot” (Prime Video)

“Stranger Things” – “Trick Or Treat, Freak” (Netflix)

“This Is Us” – “That’ll Be The Day” (NBC)

“Westworld” – “Akane No Mai” (HBO)

Performance de Voz:

  • Melhor Performance de Dublagem de Personagem:

Seth MacFarlane – “American Dad!” – “The Talented Mr. Dingleberry” (TBS)

Alex Borstein – “Family Guy” – “Nanny Goats” (FOX)

Seth MacFarlane – “Family Guy” – “Send In Stewie, Please” (FOX)

Russi Taylor – “The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” (Disney Channel)

Dan Castellaneta – “Os Simpsons” – “Fears Of A Clown” (FOX)

  • Melhor Narrador:

Sir David Attenborough – “Blue Planet II” – “One Ocean” (BBC America)

Carl Reiner – “If You’re Not In The Obit, Eat Breakfast” (HBO)

Morgan Freeman – “March Of The Penguins 2: The Next Step” (Hulu)

Charles Dance – “Savage Kingdom” – “Uprising: First Blood” (Nat Geo WILD)

Liev Schreiber – “24/7” – “Canelo-Golovkin” (HBO)

Editores de Imagem:

  • Melhor Edição de Imagem para Série Dramática (Câmera-Única):

Tim Porter, ACE – “Game Of Thrones” – “Beyond The Wall” (HBO)

Crispin Green – “Game Of Thrones” – “The Dragon And The Wolf” (HBO)

Katie Weiland, ACE – “Game Of Thrones” – “The Spoils Of War” (HBO)

Wendy Hallam Martin, ACE – “The Handmaid’s Tale” – “June” (Hulu)

Kevin D. Ross, ACE – “Stranger Things” – “Chapter Nine: The Gate” (Netflix)

  • Melhor Edição de Imagem para Série Cômica (Câmera-Única):

Isaac Hagy – “Atlanta” – “Alligator Man” (FX Networks)

Kyle Reiter – “Atlanta” – “Teddy Perkins” (FX Networks)

Kyle Reiter – “Barry” – “Chapter Eight: Know Your Truth” (HBO)

Jeff Buchanan – “Barry” – “Chapter Seven: Loud, Fast And Keep Going” (HBO)

Brian A. Kates, ACE – “The Marvelous Mrs. Maisel” – “Pilot” (Prime Video)

  • Melhor Edição de Imagem para Série Cômica (Multi-Câmera):

Peter Chakos – “The Big Bang Theory” – “The Bow Tie Asymmetry” (CBS)

Joe Bella – “Mom” – “Crazy Snakes And A Clog To The Head” (CBS)

Pat Barnett, ACE – “One Day At A Time” – “Not Yet” (Netflix)

Brian Schnuckel, ACE – “Roseanne” – “Darlene V. David” (ABC)

Peter Beyt – “Will & Grace” – “Grandpa Jack” (NBC)

  • Melhor Edição de Imagem para Série Limitada ou Filme (Câmera-Única):

Emily Greene – “The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story” – “Alone” (FX Networks)

Shelly Westerman – “The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story” – “House By The Lake” (FX Networks)

Chi-Yoon Chung – “The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story” – “Manhunt” (FX Networks)

“Twin Peaks” – “Part 8” (Showtime)

Selina MacArthur – “Black Mirror: USS Callister” (Netflix)

  • Melhor Edição de Imagem para Programa de Variedade:

Brad Conlin, Tom Jarvis – “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” (CBS)

Jeff U’ren – “Dave Chappelle: Equanimity” (Netflix)

John Cason – “Drunk History” – “Heroines” (Comedy Central)

“Full Frontal With Samantha Bee Presents: The Great American* Puerto Rico (*It’s Complicated)” (TBS)

Anthony Miale – “Last Week Tonight With John Oliver” – “Wax President Harding (segmento)” (HBO)

Ryan Barger – “Last Week Tonight With John Oliver” – “Border Patrol (segmento)” (HBO)

  • Melhor Edição de Imagem para Programa Não-Ficcional:

Hunter Gross, ACE – “Anthony Bourdain: Parts Unknown” – “Lagos” (CNN)

Lasse Järvi, Doug Pray – “The Defiant Ones” – “Episode 3” (HBO)

“Jane” (National Geographic)

Neil Meiklejohn – “Wild Wild Country” – “Part 3” (Netflix)

Joe Beshenkovsky, ACE – “The Zen Diaries Of Garry Shandling” (HBO)

  • Melhor Edição de Imagem para Programa de Reality Estruturado ou de Competição:

“The Amazing Race” – “It’s Just A Million Dollars, No Pressure” (CBS)

“American Ninja Warrior” – “Daytona Beach Qualifiers” (NBC)

“Queer Eye” (Netflix)

“RuPaul’s Drag Race” – “10s Across The Board” (VH1)

“The Voice” (NBC)

  • Melhor Edição de Imagem para Programa de Reality Não-Estruturado:

“Born This Way” (A&E)

“Deadliest Catch” – “Battle Lines” (Discovery Channel)

“Life Below Zero” – “The 11th Hour” (National Geographic)

“RuPaul’s Drag Race: Untucked” – “Untucked – 10s Across The Board” (VH1)

“United Shades Of America With W. Kamau Bell” – “Sikhs In America” (CNN)

Som:

  • Melhor Mixagem de Som para Série Cômica ou Dramática (Uma Hora):

“Game Of Thrones” – “Beyond The Wall” (HBO)

“The Handmaid’s Tale” – “June” (Hulu)

“Mr. Robot” – “eps3.4_runtime-error.r00” (USA)

“Stranger Things” – “Chapter Eight: The Mind Flayer” (Netflix)

“Westworld” – “Akane No Mai” (HBO)

  • Melhor Mixagem de Som para Série Limitada ou Filme:

“The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story” – “The Man Who Would Be Vogue” (FX Networks)

“Fahrenheit 451” (HBO)

“Genius: Picasso” – “Chapter One” (National Geographic)

“Twin Peaks” – “Part 8” (Showtime)

“Waco” – “Operation Showtime” (Paramount Network)

  • Melhor Mixagem de Som para Série Cômica, Dramática ou Animação (Meia-Hora):

“Barry” – “Chapter Seven: Loud, Fast And Keep Going” (HBO)

“Family Guy” – “Three Directors” (FOX)

“Modern Family” – “Lake Life” (ABC)

“Mozart In The Jungle” – “Domo Arigato” (Prime Video)

“Silicon Valley” – “Fifty-One Percent” (HBO)

  • Melhor Mixagem de Som para Série de Variedade ou Especial:

“60th Annual Grammy Awards” (CBS)

“Jesus Christ Superstar Live In Concert” (NBC)

“Last Week Tonight With John Oliver” – “Episode 421” (HBO)

“The Oscars” (ABC)

“The Voice” – “Live Finale (Part 2)” (NBC)

  • Melhor Mixagem de Som para Programa Não-Ficcional (Multi ou Única-Câmera):

“Anthony Bourdain: Parts Unknown” – “Lagos” (CNN)

“The Defiant Ones” – “Episode 1” (HBO)

“Jane” (National Geographic)

“The Vietnam War” – “Episode 6: Things Fall Apart (January 1968-July 1968)” (PBS)

“Wild Wild Country” – “Part 1” (Netflix)

Editores de Som:

  • Melhor Edição de Som para Série Cômica ou Dramática (Uma Hora):

“Game Of Thrones” – “The Spoils Of War” (HBO)

“Homeland” – “All In” (Showtime)

“Star Trek: Discovery” – “What’s Past Is Prologue” (CBS/CBS All Access)

“Stranger Things” – “Chapter Eight: The Mind Flayer” (Netflix)

“Westworld” – “Akane No Mai” (HBO)

  • Melhor Edição de Som para Série Cômica, Dramática ou Animação (Meia-Hora):

“Atlanta” – “Teddy Perkins” (FX Networks)

“Ballers” – “Bull Rush” (HBO)

“Barry” – “Chapter Seven: Loud, Fast And Keep Going” (HBO)

“Star Wars Rebels” – “A World Between Worlds” (Disney XD)

“Vice Principals” – “The Union Of The Wizard & The Warrior” (HBO)

  • Melhor Edição de Som para Série Limitada, Filme ou Especial:

“American Horror Story: Cult” – “Great Again” (FX Networks)

“Fahrenheit 451” (HBO)

“Godless” – “Homecoming” (Netflix)

“Twin Peaks” – “Part 8” (Showtime)

“Black Mirror: USS Callister” (Netflix)

“Waco” – “Operation Showtime” (Paramount Network)

  • Melhor Edição de Som para Programa Não-Ficcional (Multi ou Única-Câmera):

“Anthony Bourdain: Parts Unknown” – “Seattle” (CNN)

“Blue Planet II” – “Coral Reefs” (BBC America)

“The Defiant Ones” – “Episode 1” (HBO)

“Jane” (National Geographic)

“The Vietnam War” – “Episode 6: Things Fall Apart (January 1968-July 1968)” (PBS)

“Wild Wild Country” – “Part 1” (Netflix)

Efeitos Visuais:

  • Melhores Efeitos Visuais Especiais:

“Altered Carbon” – “Out Of The Past” (Netflix)

“Game Of Thrones” – “Beyond The Wall” (HBO)

“Lost In Space” – “Danger, Will Robinson” (Netflix)

“Stranger Things” – “Chapter Nine: The Gate” (Netflix)

“Westworld” – “The Passenger” (HBO)

  • Melhores Efeitos Visuais Especiais de Suporte:

“The Alienist” – “The Boy On The Bridge” (TNT)

“The Crown” – “Misadventure” (Netflix)

“Gotham” – “That’s Entertainment” (FOX)

“The Handmaid’s Tale” – “June” (Hulu)

“Mr. Robot” – “eps3.4_runtime-err0r.r00” (USA)

Dublês:

  • Melhor Coordenação de Dublês para Série de Comédia ou Programa de Variedades:

“Brooklyn Nine-Nine” (FOX)

“Cobra Kai” (YouTube)

“GLOW” (Netflix)

“Saturday Night Live” (NBC)

“Shameless” (Showtime)

  • Melhor Coordenação de Dublês para Série Dramática, Limitada ou Filme:

“The Blacklist” (NBC)

“Blindspot” (NBC)

“Game Of Thrones” (HBO)

“Marvel’s The Punisher” (Netflix)

“Westworld” (HBO)

Maquiadores/Hairstylists:

  • Melhor Maquiagem para Série de Câmera-Única (Não-Prostética):

“Game Of Thrones” – “The Dragon And The Wolf” (HBO)

“GLOW” – “Money’s In The Chase” (Netflix)

“The Handmaid’s Tale” – “Unwomen” (Hulu))

“This Is Us” – “Number Three” (NBC)

“Vikings” – “Homeland” (HISTORY)

“Westworld” – “Akane No Mai” (HBO)

  • Melhor Maquiagem para Série Multi-Câmera ou Especial (Não-Prostética):

“Dancing With The Stars” – “Halloween Night” (ABC)

“Jesus Christ Superstar Live In Concert” (NBC)

“RuPaul’s Drag Race” – “10s Across The Board” (VH1)

“Saturday Night Live” – “Apresentador: Tina Fey” (NBC)

“The Voice” – “Live Finale, Part 1” (NBC)

  • Melhor Maquiagem para Série Limitada ou Filme (Não-Prostética):

“American Horror Story: Cult” (FX Networks)

“The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story” (FX Networks)

“Genius: Picasso” (National Geographic)

“The Last Tycoon” – “Oscar, Oscar, Oscar” (Prime Video)

“Twin Peaks” (Showtime)

  • Melhor Maquiagem Prostética para Série, Série Limitada, Filme ou Especial:

“American Horror Story: Cult” (FX Networks)

“The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story” (FX Networks)

“Game Of Thrones” – “The Dragon And The Wolf” (HBO)

“Star Trek: Discovery” – “Will You Take My Hand?” (CBS/CBS All Access)

“Westworld” – “The Riddle Of The Sphinx” (HBO)

  • Melhor Hairstyling para Série de Câmera-Única:

“The Crown” – “Dear Mrs. Kennedy” (Netflix)

“Game Of Thrones” – “The Dragon And The Wolf” (HBO)

“GLOW” – “Pilot” (Netflix)

“The Marvelous Mrs. Maisel” – “Pilot” (Prime Video)

“Westworld” – “Akane No Mai” (HBO)

  • Melhor Hairstyling para Série Multi-Câmera ou Especial:

“Dancing With The Stars” – “Night At The Movies” (ABC)

“Jesus Christ Superstar Live In Concert” (NBC)

“RuPaul’s Drag Race” – “10s Across The Board” (VH1)

“Saturday Night Live” – “Apresentador: Tiffany Haddish” (NBC)

“The Voice” – “Live Finale, Part 1” (NBC)

  • Melhor Hairstyling para Série Limitada ou Filme:

“American Horror Story: Cult” (FX Networks)

“The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story” (FX Networks)

“Genius: Picasso” (National Geographic)

“Godless” (Netflix)

“The Last Tycoon” – “Oscar, Oscar, Oscar” (Prime Video)

“Twin Peaks” (Showtime)

Diretores de Arte e Decoradores de Set:

  • Melhor Design de Produção para Série de Narrativa Contemporânea (Uma Hora ou Mais):

“American Horror Story: Cult” (FX Networks)

“The Handmaid’s Tale” – “June” (Hulu)

“The Handmaid’s Tale” – “Seeds,” “First Blood,” “After” (Hulu)

“Ozark” – “My Dripping Sleep” (Netflix)

“Twin Peaks” (Showtime)

  • Melhor Design de Produção para Série de Narrativa de Período ou Fantasia (Uma Hora ou Mais):

“The Alienist” – “The Boy On The Bridge” (TNT)

“The Crown” – “Beryl” (Netflix)

“Game Of Thrones” – “Dragonstone” (HBO)

“The Marvelous Mrs. Maisel” – “Ya Shivu v Bolshom Dome Na Kholme” (Prime Video)

“Westworld” – “Akane No Mai” (HBO)

  • Melhor Design de Produção para Série Narrativa (Meia-Hora ou Menos):

“Atlanta” – “Teddy Perkins” (FX Networks)

“Barry” – “Loud, Fast And Keep Going” (HBO)

“GLOW” – “The Dusty Spur” (Netflix)

“Grace And Frankie” – “The Tappys,” “The Landline,” “The Home” (Netflix)

“Silicon Valley” – “Tech Evangelist,” “Artificial Emotional Intelligence” (HBO)

“Will & Grace” – “A Gay Olde Christmas” (NBC)

  • Melhor Design de Produção para Série de Variedade, Reality ou Reality de Competição:

“Bill Nye Saves The World” – “Extinction: Why All Our Friends Are Dying” (Netflix)

“Dancing With The Stars” – “Night At The Movies,” “Halloween,” “Season Finale” (ABC)

“Last Week Tonight With John Oliver” – “Episode 418” (HBO)

“Saturday Night Live” – “Apresentador: Bill Hader” (NBC)

“The Voice” – “The Blind Auditions Season Premiere” (NBC)

  • Melhor Design de Produção para Especial de Variedade:

“Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” (CBS)

“The 75th Annual Golden Globe Awards” (NBC)

“60th Annual Grammy Awards” (CBS)

“Jesus Christ Superstar Live In Concert” (NBC)

“The Oscars” (ABC)

Direção de Elenco:

  • Melhor Casting para Série Cômica:

“Atlanta” (FX Networks)

“Barry” (HBO)

“GLOW” (Netflix)

“The Marvelous Mrs. Maisel” (Prime Video)

“Silicon Valley” (HBO)

  • Melhor Casting para Série Dramática:

“The Crown” (Netflix)

“Game Of Thrones” (HBO)

“The Handmaid’s Tale” (Hulu)

“Stranger Things” (Netflix)

“Westworld” (HBO)

  • Melhor Casting para Série Limitada, Filme ou Especial:

“The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story” (FX Networks)

“Godless” (Netflix)

“Jesus Christ Superstar Live In Concert” (NBC)

“The Looming Tower” (Hulu)

“Patrick Melrose” (Showtime)

  • Melhor Casting para Reality:

“Born This Way” (A&E)

“Project Runway” (Lifetime)

“Queer Eye” (Netflix)

“RuPaul’s Drag Race” (VH1)

“The Voice” (NBC)

Coreografia:

  • Melhor Coreografia:

“The Late Late Show With James Corden” – “Routines: The Greatest Showman, Crosswalk the Musical On Broadway” (CBS)

“So You Think You Can Dance” – “Routines: Brand New, To Make You Feel My Love” (FOX)

“So You Think You Can Dance” – “Routines: Change Is Everything, Strange Fruit” (FOX)

“So You Think You Can Dance” – “Routines: The Man That Got Away, L-O-V-E” (FOX)

“So You Think You Can Dance” – “Routines: Prism, Say You Won’t Let Go” (FOX)

Direção de Fotografia:

  • Melhor Fotografia para Série Multi-Câmera:

Donald A. Morgan, ASC – “Do What You Gotta Do,” “The Ranch” (Netflix)

Patti Lee – “Grades Of Wrath,” “Superior Donuts” (CBS)

Gary Baum, ASC – “A Gaye Olde Christmas,” “Will & Grace” (NBC)

  • Melhor Fotografia para Série de Câmera-Única (Meia-Hora):

Christian Sprenger -“Teddy Perkins,” “Atlanta” (FX Networks)

Paula Huidobro – “Chapter Eight: Know Your Truth,” “Barry” (HBO)

Justin Brown – “Episode 3,” “The End Of The F***ing World” (Netflix)

Christian Sprenger – “Pilot,” “GLOW” (Netflix)

Patrick Cady, ASC – “Hella LA,” “Insecure” (HBO)

Tobias Datum – “Ichi Go Ichi E,” “Mozart In The Jungle” (Prime Video)

  • Melhor Fotografia para Série de Câmera-Única (Uma Hora):

Adriano Goldman, ASC, ABC – “Beryl,” “The Crown” (Netflix)

Colin Watkinson – “June,” “The Handmaid’s Tale” (Hulu)

Dana Gonzales, ASC – “Chapter 9,” “Legion” (FX Networks)

M. David Mullen, ASC – “Pilot,” “The Marvelous Mrs. Maisel” (Prime Video)

Ben Kutchins – “The Toll,” “Ozark” (Netflix)

Tim Ives – “Chapter One: MADMAX,” “Stranger Things” (Netflix)

John Grillo – “The Riddle Of The Sphinx,” “Westworld” (HBO)

  • Melhor Fotografia para Série Limitada ou Filme:

PJ Dillon, ISC – “The Boy On The Bridge,” “The Alienist” (TNT)

Kramer Morgenthau, ASC – “Fahrenheit 451” (HBO)

Mathias Herndl – “Chapter One,” “Genius: Picasso” (National Geographic)

Steven Meizler – “An Incident At Creede,” “Godless” (Netflix)

Peter Deming, ASC – “Part 8,” “Twin Peaks” (Showtime)

Stephan Pehrsson – “Black Mirror: USS Callister” (Netflix)

  • Melhor Fotografia para Série Não-Ficcional:

“Anthony Bourdain: Parts Unknown” – “Lagos” (CNN)

“Blue Planet II” – “The Deep” (BBC America)

“Blue Planet II” – “One Ocean” (BBC America)

“Chef’s Table” – “Corrado Assenza” (Netflix)

“Jane” (National Geographic)

  • Melhor Fotografia para Reality:

“The Amazing Race” – “It’s Just A Million Dollars, No Pressure” (CBS)

Bruce Ready – “Homecoming,” “Born This Way” (A&E)

“Deadliest Catch” – “Battle Lines” (Discovery Channel)

“Life Below Zero” – “Series Body Of Work” (National Geographic)

Garrett Rose – “To Gay Or Not Too Gay,” “Queer Eye” (Netflix)

Michael Jacob Kerber – “10s Across The Board,” “RuPaul’s Drag Race” (VH1)

Figurino:

  • Melhor Figurino para Período:

“The Alienist” – “A Fruitful Partnership” (TNT)

“The Crown” – “Dear Mrs. Kennedy” (Netflix)

“Genius: Picasso” – “Chapter One” (National Geographic)

“The Marvelous Mrs. Maisel” – “The Disappointment Of The Dionne Quintuplets” (Prime Video)

“Outlander” – “Freedom & Whisky” (Starz)

  • Melhor Figurino para Fantasia/Ficção Científica:

“Fahrenheit 451” (HBO)

“Game Of Thrones” – “Beyond The Wall” (HBO)

“The Handmaid’s Tale” – “Seeds” (Hulu)

“A Series Of Unfortunate Events” – “The Vile Village: Part 1” (Netflix)

“Westworld” – “Akane No Mai” (HBO)

  • Melhor Figurino Contemporâneo:

“The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story” – “The Man Who Would Be Vogue” (FX Networks)

“black-ish” – “Juneteenth” (ABC)

“Empire” – “Slave To Memory” (FOX)

“Grace And Frankie” – “The Expiration Date” (Netflix)

“This Is Us” – “The Wedding” (NBC)

  • Melhor Figurino para Série de Variedade, Não-Ficcional ou Reality:

“Dancing With The Stars” – “Disney Night” (ABC)

“Jesus Christ Superstar Live In Concert” (NBC)

“RuPaul’s Drag Race” – “10s Across The Board” (VH1)

“Saturday Night Live” – “Apresentadora: Natalie Portman” (NBC)

“Tracey Ullman’s Show” – “Episode 1” (HBO)

Iluminação, Câmera e Artes Técnicas:

  • Melhor Design/Direção de Iluminação para Série de Variedade:

“America’s Got Talent” – “The Finals” (NBC)

“Dancing With The Stars” • “‘Halloween Night” (ABC)

“Saturday Night Live” – “Apresentador: Kevin Hart” (NBC)

“So You Think You Can Dance” – “Finale” (FOX)

“The Voice” – “Live Finale, Part 1” (NBC)

  • Melhor Design/Direção de Iluminação para Especial de Variedade:

“60th Annual Grammy Awards” (CBS)

“Jesus Christ Superstar Live In Concert” (NBC)

“The Oscars” (ABC)

“Super Bowl LII Halftime Show Estrelando Justin Timberlake” (NBC)

“71st Annual Tony Awards” (CBS)

  • Melhor Direção Técnica, Trabalho de Câmera e Vídeo Controle para Série:

“The Big Bang Theory” – “The Bow Tie Asymmetry” (CBS)

“Dancing With The Stars” – “Finale” (ABC)

“Jimmy Kimmel Live!” – “Jimmy Kimmel Live In Brooklyn: Billy Joel And Tracy Morgan” (ABC)

“Last Week Tonight With John Oliver” – “Episode 421” (HBO)

“Saturday Night Live” – “Apresentador: Donald Glover” (NBC)

“The Voice” – “Live Finale, Part 2” (NBC)

  • Melhor Direção Técnica, Trabalho de Câmera e Controle de Vídeo para Série Limitada, Filme ou Especial:

“Carpool Karaoke Primetime Special 2018” (CBS)

“Jesus Christ Superstar Live In Concert” (NBC)

“The Oscars” (ABC)

“2018 Rock And Roll Hall Of Fame Induction Ceremony” (HBO)

“Super Bowl LII Halftime Show Estrelando Justin Timberlake” (NBC)

Comercial:

  • Melhor Comercial:

“Alexa Loses Her Voice” – Amazon

“Earth: Shot On iPhone” – iPhone

“In Real Life – Monica Lewinsky” – Anti-Bullying

“It’s A Tide Ad” – Tide

“The Talk” – P&G – “My Black Is Beautiful”

Leave a Reply

O seu endereço de e-mail não será publicado. Campos obrigatórios são marcados com *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.